Dijital Pazarlama Trendleri 2023

Dijital Pazarlama Trendleri ve Önerilerimiz

Web Sitesi

İnternet ve mobil dünya için 2023, odaklandığımız konuları ortaya koyabileceğimiz yeni bir fırsat. Bu fırsattan yararlanmak isteyen tüm işletmeler web sitesi tasarımı ile başlamalı.

Ekonomik belirsizlikler ve korona bilindiği üzere her şeyi farklılaştırdı. Adeta hayatımızı, internet ekseninde yeniden şekillendirdi.

Birçok pazarlama yöneticisi bu değişimin farkında. İşletmelerin varlıklarını sürdürebilmeleri için ve daha doğrusu büyümelerine katkı sağlayabilmeleri için strateji ve planlarını hızlıca hayata geçirmeleri şart.

Bu bağlamda net olmak, gizliliğe saygı ve güvenilirlik elzem.

Komple Reklam Çözümleri

Web siteleri işletmelerin internetteki varlığı, bir nevi ofisi gibi. Sunulan hizmetler, çözümler hatta etkileşimli müşteri hizmetleri mevcut. Fakat böyle bir web sitesine sahip olmak dahi yeterli değil. Google reklamları ve arama motoru sıralaması yani optimizasyonu (SEO) oldukça gerekli.

SEO anahtar kelime planlarında ise daha kapsayıcı olmak çok önemli. Alışılageldik kelimeler dışında insanların nasıl arama yaptıklarına odaklanmak ve onların tıklamalarını web sitenize yönlendirmek gerekli. Her gelen tıklama potansiyel bir müşteridir. Aynı şey Google reklamları için de geçerli. Müşterilerinizin neye ihtiyaç duyduğunu onlar gibi düşünerek planlamalısınız. Teknik bilgiye sahip olmayan müşterilerinizin de, arama yaparken hangi kelimeleri kullanacağını düşünmelisiniz.

Gizlilik ve Güvenlik Çözümleri

Bir web sitesi ziyaret edildiğinde müşteri, işletmenin değerleri ile karşılaşmalı. Sadece sözel anlamda değil ziyaretçi kendini gerçekten güvende hissetmeli. Web sitesinin hızlı olması, SSL sertifikasının aktif olması, istemediği bilgilerin site tarafından toplanmıyor olması gibi bir çok detay bu güven duygusunu pozitif etkileyebilir. Aynı şey satın alma esnasında da geçerlidir. Kredi kartı bilgilerinin herhangi bir yerde depolanmıyor olması ya da 3.şahıslarca görüntülenemeyecek şekilde tasarlanmış olması bu güven duygusunu pekiştirir.

Bu saydıklarımızın herhangi biri hakkında negatif düşünen bir kullanıcı sizden ayrılıp kolaylıkla rakip firmanın müşterisi olabilir. Müşteriler güvende hissetmediklerinde farklı bir marka arayışına girmekten çekinmezler. Onlara hak ettikleri gizlilik standartlarını sunun. Müşteri verilerini, izinleri dışında asla kullanmayın. Bu izinleri almak ya da ret etmelerini sağlamak için basit araçlar sunun.

Yeni nesil: Z Kuşağı

Z kuşağı, internetle büyümüş ilk kuşak. Onların etkileşim kurduğu platformlar alışılageldik yerlerin dışında. Metaverse ya da çeşitli oyun platformları z kuşağından büyük kitleleri kendine çekiyor. Benzer şekilde oyun yayınları yapan youtube kanalları ve twich gibi platformlar yeni neslin en çok vakit geçirdiği yerler arasında.

Z Kuşağı ve gençler arasında arama daha hızlı ve kolay olması bakımından mobil uygulamalar ile gerçekleşebiliyor. Google lens uygulaması bunlardan ilk akla gelen. Görsel aramaya odaklanan Google lens bir ayakkabıyı ya da ürün dışında herhangi bir bilgiyi fotoğrafından aratıp doğru sonuçları sıralayabiliyor. Bu bağlamda web sitenizde kullandığınız görsellerin de sitenize ziyaretçi çekebileceğini asla unutmamalısınız. Bir görsel kullandığınız zaman görselin alt bilgisine görselin ne olduğunu yazmanız arama sonuçlarında görüntülenmenizde fayda sağlayacaktır.

 

Kısa Videolar

Özellikle YouTube Shorts, Instagram Reels, Tiktok gibi kısa video platformları reklamverenler için büyük bir fırsat haline geldi.

Şu sıralar insanların uzun video izlemeye pek vakitleri yok gibi. Hemen tüketebilecekleri, bekledikleri etkiyi daha hızlı şekilde karşılarında görebildikleri kısa videoları izlemeyi tercih ediyorlar.

Bu tip videolar üretiyorsanız vermek istediğiniz mesajı hızlı ve etkili biçimde sunmaya özen gösterin.

 

Mobil Uygulamalar

Mobil uygulamalar ve mobil uygulama reklamları dijital pazarlamanın vazgeçilmezi.

2023’te müşterilerinize bir mobil uygulama sunacaksanız kullanıcılar açısından nasıl daha kolay kullanımlı olabileceğini düşünün. Tek seferlik bir uygulama oluşturmak yerine çeşitli amaçları bir araya getiren bir uygulama tasarlayın. Ödül veya indirim kazanımları ile alışverişi oyunlaştıran bir uygulama müşterilerin günlük hayatlarının parçası haline gelecektir. Uygulamanızı o kadar sık kullanıp beğensinler ki başkalarına tavsiye etmeden duramasınlar.